wtorek, 20 stycznia 2015

Mleko modyfikowane kontra mleko krowie? Kiedy zastąpić mieszankę zwykłym mlekiem?

      


       Wczoraj miałam spotkanie mamusiek :) Towarzyszyła mi koleżanka z gimnazjum, która ma 8,5 miesięcznego syna i jej siostra, mamusia 3 i pół rocznej dziewczynki. Przypadkowo nasunął się temat zastąpienie mleka modyfikowanego mlekiem krowim. Bardzo mnie ciekawią doświadczenia innych mam, gdyż sama mam co do tej kwestii mieszane uczucia. Szokiem było dla mnie, gdy mama 3 i pół rocznej dziewczynki powiedziała, że mleko krowie wprowadziła, gdy mała skończyła 6 miesięcy.  Szczeka mi opadła, gdyż dla mnie to oczywiście jest to zbyt wcześnie. Wiem, że ile mam tyle teorii na każdy temat i każda chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale...
 
       Wg pediatrów i Światowej Organizacji Zdrowia roczne dziecko bez alergii może zacząć pić mleko krowie. Trzeba je wprowadzać stopniowo, bo większa ilość prowadzi do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem oraz solami mineralnymi. Jednak wielu pediatrów zaleca, żeby do skończenia trzech lat dziecko piło mleko modyfikowane junior – oznaczone cyferką 3 (po 10. lub 12. miesiącu) i 4 (po 15. miesiącu). Jest ono wzbogacane w wapń, witaminę D3, cynk, jod, żelazo oraz inne witaminy oraz składniki mineralne w ilościach i proporcjach optymalnych dla potrzeb malucha w drugim i trzecim roku życia. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale mniej białka, dzięki czemu nerki dziecka nie są bardzo obciążone.

        Mleko krowie należy też wprowadzić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który powinien dać skierowanie na badania, aby stwierdzić czy dziecku nie brakuje odpowiedniej ilości żelaza ( gdyż jest to wskazaniem do dalszego podawania mieszanki).

       Mleko pasteryzowane oraz UHT. Ale które wybrać? Oba traktowane są wysoką temperaturą w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Różnica polega na wysokości temperatury, w której są przetwarzane. Mleko pasteryzowane ogrzewa się do temperatur w zakresie 63-100°C i przetrzymuje się je w danej temperaturze przez określony czas, zależny od wysokości temperatury. Im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas pasteryzacji. Mleko UHT poddaje się działaniu temperatury w zakresie 135-160°C i przetrzymuje przez zaledwie kilka sekund. Niestety ma to wpływ na skład mleka, które traci w znacznym stopniu swoją wartość odżywczą.

STRATY WITAMIN:

Mleko pasteryzowane:
-Witamina C: 12,8%
-Witamina B1: 10%
-Witamina B12: 4,6%

Mleko UHT:
-Witamina C: 31,6%
-Witamina B1: 30%
-Witamina B12: 30,1%
       Dziecku po 1. roku życia nie można podawać mleka odtłuszczonego lub o obniżonej zawartości tłuszczu. Należy wybierać mleko o zawartości tłuszczu 2-3,2% i gotować na nim dania mleczne lub podawać do picia. Należy wystrzegać się mlek smakowych, mają one bowiem duży dodatek cukru.
       Swojemu Tomiemu planuje wprowadzać mleko krowie od 1 roku życia, ale na pewno nie zastąpię nim całkowicie mleka modyfikowanego. Wszystko z głowa i w dobrych proporcjach, tym bardziej, że Tomek ma słabą odporność i za młodu miał niski poziom żelaza we krwi. Na dietetyce uczyli mnie, że w żywieniu dziecka wszystko powinno odbywać się stopniowo, aby mały brzuszek nie oszalał, bo wtedy oszaleje też mama :)
     
       Mamki, macie już doświadczenie w tej kwestii??

10 komentarzy:

  1. Mój synek odrzucił mleko modyfikowane przed ukończeniem 1.go roku życia. Robiłam całą butlę a on wypijał 20 ml i nie chciał więcej. Zastępowałam wtedy to mleko, różnymi mlecznymi przekąskami, tzn. jogurty, serki, twarogi. Na pierwszej wizycie kontrolnej u pediatry, zapytałam o to czym jeszcze mogę zastąpić odrzucone mleko modyfikowane, a pediatra powiedziała, że mlekiem krowim, takim z kartonu czy butelki. Pytałam też o takie mleko od krowy "swojskie", ale Pani Doktor powiedziała, że lepsze będzie takie pasteryzowane ze sklepu. I tak zaczęliśmy przygodę z mlekiem krowim. Kasza manna, płatki na mleku, kakao, ostatnio kluseczki kładzione. Synek polubił normalne mleko i żadnych przykrych incydentów zdrowotnych nie było u nas :) Przecież w końcu MM jest produkowane z mleka krowiego :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takich sytuacjach to oczywiste, że trzeba podać mleko krowie :) nie mam nic przeciwko podawaniu mleka krowiego, tylko uważam, że trzeba to zrobić z głową, w odpowiednim momencie. Super, że zapytałaś o poradę lekarza, ale mimo wszystko jakoś przeraża mnie podanie mleka z kartonu dla 6 miesięcznego dziecka, tak jak to zrobiła moja koleżanka.

      Usuń
    2. Córka niedługo skończy rok. Na wyjeździe ostatnio piła na śniadanie kubek krowiego mleka, od 10 miesiąca robię jej już owsiankę na krowim. W ciągu 2 miesięcy mam zamiar zupełnie wyeliminować ten nieszczęsny proszek.

      Usuń
  2. wlasnie sie natknelam na artykuł http://butelkowy.blox.pl/2010/03/Do-kiedy-mleko-modyfikowane-Pediatrzy-zmieniaja.html
    ale jeśli chodzi o mnie to moja mała (obecnie 9 miesięcy) córa dostawała od czasu do czasu mleko krowie (rozcieńczone z wodą) od jakiegoś 3 miesiąca a może i wcześniej. Nie było żadnego problemu. Naszczęście nie było atrakcji typu alergia czy bóle brzucha itp. Teraz pije na noc grysik na mleku 2 % i przynajmniej wiem że na noc kładzie się najedzona bo z kaszkami i kleikami tak różowo nie było. Chcę ją teraz od piersi odstawić i zastanawiam się czy jest sens kupować mm na chwilę...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja miałam problem z obydwojgiem moich dzieci. Syn w 2gim miesiącu życia nagle przestał jeść z piersi, próbowałam wszystkich dostępnych modyfikowanych mlek z wszystkich możliwych firm i niczego się nie chciał tknać nawet jak zmuszałam to wypluwał zaraz. I tak przez prawie 4 dni. Lekarz kazał mi go zmuszać ale w czwartym dniu zaczęłam już panikować bo syn nie mógł nic nie jeść oprócz wody z glukozą. Kupiłam mleko uht 3.2% zagotowałam, podałam synowi i koszmar z nie jedzeniem na tym się zakończył. Zaznaczę że syn ma teraz 15 lat, jest wysportowany, nigdy nie było złamań ani problemu z próchnicą, poza tym przez całe swoje życie raz tylko złapał grypę (nigdy dzieci ani siebie nie szczepię) i 3 razy miał gorączkę z czego dwie po rutynowych szczepieniach.
    Z córką było trochę inaczej bo karmiłam do ósmego miesiąca ale jaka kolwiek próba podania modyfikowanego mleka kiedy na początku miałam problem z karmieniem (bo czasami mleko mi zanikało na dzień lub dwa) kończyło się wymiotami więc nie stresowalismy córki już nigdy więcej mlekiem modyfikowanym. W czwartym miesiącu powoli wprowadziliśmy mleko uht 3.2% na zmianę z karmieniem piersią. Córka ma teraz 15 miesięcy gorączkowała tylko raz po szczepieniu i pije mleko rano na śniadanie butelkę 220ml i wieczorem z dodatkiem owsianki kolejne 220ml. W ciągu dnia zastąpilismy karmienie butelka jogurtami, żółtym serem, stałym pożywieniem, oprócz WitD nic więcej nie podajemy ze względu że obydwoje dzieci lubią szpinak i wątróbkę więc mają tam żelazo, poza tym bardzo chętnie jedzą owoce, warzywa i ryby. Odpukać żadne z moich dzieci nie miało jeszcze poważnej choroby.
    Osobiście uważam że dzieci same "powiedzą" mamie czego chcą i potrzebują. A mamy wiedzą najlepiej co chcą i potrzebują ich dzieci.
    Nie ma perfekcyjnej mamy ani metody aby wychować dzieci. Każde dziecko też jest inne i karmienie, spanie, rozwój, stymulacja jest inne przy każdym dziecku. Nikt nie ma "perfekcyjnego przepisu" na dzieci ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. z tego co mi lekarz mówił to dopiero po trzecim roku życia, ale wiem że niektóre mamy wcześniej już podają

    OdpowiedzUsuń
  5. ja szczerze mówiąc nie podawałabym wcześniej niż po 3 roku życia

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak najdłużej się da mleko matki podawać, nawet można laktator od https://www.lansinoh.pl/ kupić i mleko odciągać jeśli mama nie zawsze może być z dzieckiem. A już po skończeniu myślę, że można próbować z mlekiem krowim, ale trzeba obserwować

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziewczyny pomyslcie odrobine jakim cudem malenstwu ma zaszkodzic mleko krowie? skoro podejrzewam ze 80% z was takim bylo karmione! Moje 2 szwagierki wprowadzily mleko z grysikiem zamiast mm w 3-4 miesiacu. 2 kolezanki w 5tym to samo grysik na mleku 3.2%. Mam mnustwo znajomych ktorych dzieci pily cyc lub mm do max roku. Moj syn ma 13 miesiecy juz 3 miesiace temu prubowal mleka i nie bylo zadnych problemow. Teraz zamierzam przestawic sie tylko na uht ( wczesniej nie odstawilam z zwyklego lenistwa...nie chcialo mi sie codziennie gotowac grysiku)

    OdpowiedzUsuń